Proto, abychom mohli vůbec postavit svůj MAME automat, je nutné mít k dispozici základní počítačové vybavení. Jak mnozí již tuší, ano, jedná se o stejné komponenty, ze kterých je složeno vaše domácí PC.
Jako první variantu jsem zvažoval použití mini základní desky (o rozměrech 17x17cm!) s již integrovaným procesorem chlazeným pasivním chladičem (obsahuje pouze hliníkový žebrovaný chladič namísto ventilátoru) a grafickou kartou VGA. Tato varianta by vyřešila spoustu věcí, jako je velikost zabraného místa, spotřeba elektrické energie, zvýšení výpočetního výkonu, pasivní chlazení a s tím odstranění hluku točícího se ventilátoru a také integrovanou grafickou kartu VGA.


Ve svých zásobách jsem ale objevil z dob minulých veškeré potřebné vybavení a bylo mi líto jej nevyužít, když může ještě dobře splnit svou funkci. A za poslední, ušetřím nemalé finanční výdaje.
Ve většině případech je nutné vlastnit instalační ovladače k jednotlivým komponentám, aby je bylo možné vůbec spustit. Nemáte-li k dispozici instalační médium, pak lze patřičné ovladače stáhnou ze stránek výrobce.

Cílem této kapitoly není popsat všechny parametry použitých komponentů, ale pouze shrnout základní funkce a parametry, které jsou klíčové pro výběr. Pro detailnější seznámení doporučuji zakoupit specializovanou odbornou literaturu, která se daným tématem zabývá.

 

PROCESOR CPU

Jedná se o mozek celé soustavy. CPU je zkratkou z Central Processing Unit. Určuje dozajisté míru výkonnosti celé soustavy. V mém případě jsem použil procesor AMD Athlon™, 1,1GHz.

Pro mé potřeby se jedná o dostatečný výkon. Zde uvádím základní parametry procesoru:

 • Označení – AMD Athlon XP
 • Taktovací prekvence – 1100 MHz (1,1GHz)
 • Cache L2 – 512 KB
 • Rychlost sběrnice – 200 MHz
 • Patice – Socket A (Socket 462)
 • Jádro procesoru – Thunderbird
 • Počet jader - 1
   

ZÁKLADNÍ DESKA

Anglicky označována jako Main Board (zkratku MB nezaměňovat s jednotkou megabajt) nebo také Motherboard. Neodmyslitelná věc, na které vše stojí a zároveň padá. Použitím kvalitní desky je určujícím klíčem k výkonosti a stabilitě celé soustavy. Součástí desky jsou patice pro umístění již výše zmiňovaného procesoru, sloty pro umístění paměťových modulů, grafické karty, pevného disku a jiných komponent. Každá základní deska je určena pouze pro konkrétní typ tzv. patice, do které se vkládá procesor. Více se dočtete v návodu k vaší základní desce.

Mimo jiné se na základní desce nacházejí různé vstupně výstupní porty, jako jsou konektory pro připojení klávesnice, myši, USB zařízení, sluchátek, monitoru LCD a jiné. Počet a typ konektorů je závislé na typu a výrobci základní desky.

V mém automatu je použita následující základní deska:

 • Označení - MSI MS-6570E – K7N2 Delta2 Series
 • Chipset - nForce2 Ultra 400
 • BIOS – Phoenix
 • VGA – AGP patice 8x
 • CPU – Socket A (Socket 462)
 • Paměť – DDR 184pin
 • SATA – 2x konektor


OPERAČNÍ PAMĚŤ

Někdy též označována jako RAM (Random Access Memory). Jedná se o další prvek, který se nevyplácí podceňovat. Kvalitními paměťovými moduly lze dosáhnout stabilní a výkonné sestavy. Při nedostatku operační paměti je systém nucen nahrazovat chybějící paměť pomocí přístupu na pevný disk a tím utrpí celá soustava na značném výkonu! Proto se nevyplatí šetřit na množství operační paměti. Typ a maximální množství je opět dáno podporou ze strany základní desky, tak i samotného operačního systému, který je schopný adresovat (zpracovat) dané množství paměti.

Hlavním měřítkem kvality pro paměťové moduly je jejich časování, takt a samozřejmě kapacita v MB.


Přesný typ paměťových modulů a maximální velikost, kterou lze použít opět najdete v manuálu k základní desce.

Pro své potřeby jsem použil paměťové moduly:

 • Výrobce – A-DATA
 • Velikost – 512 MB
 • Počet modulů – 2
 • Celková kapacita – 1024 MB
   

PEVNÝ DISK

Anglicky označován jako HDD (Hard Disk Drive). Zařízení, které slouží k trvalému uchování počítačových dat. Veškerá počítačová data, se kterými pracujete, ať už to jsou dokumenty, video nebo hudba jsou právě uložena na pevném disku.

Přístup na pevný disk je pomalejší než do operační paměti. Z tohoto důvodu je jasné, že pokud máte málo operační paměti, pak si ji systém nahrazuje pomocí pevného disku. Z toho tak vyplívá značné zpomalení celé sestavy.

Nejpoužívanějšími typy disků jsou disky s připojením IDE nebo SATA rozhraním. Použití disku s IDE je již zastaralé a pomalé. Nejběžnějším typem je dnes SATA rozhraní. Použití IDE disku v našem případě nehraje nikterak velkou roli.

Mezi nejhlavnější parametry disku patří rychlost otáček ploten a doba přístupu k disku při čtení dat. Celkovou velikost disku doporučuji volit v závislosti na tom, k čemu je disk primárně určen.

Mnou požitý pevný disk:

 • Výrobce – Western Digital Caviar SE
 • Počet otáček – 7200/min.
 • Přístupová doba čtení – 8,9ms
 • Velikost v GB – 80
 • Rozhraní – SATA 300


V případě použití CHD souborů ke krám, nemusí dostačovat ani velikost 80GB, vzhledem k jejich velkému objemu.


GRAFICKÁ KARTA

Proto, abychom vůbec něco na monitoru viděli, je součástí celé sestavy grafická karta VGA. Pro naše účely není důležité vlastnit nejmodernější grafickou kartu, i když pro novější hry je zapotřebí výkonnější jednotky. Nebojte se, pro spoustu her nám vystačí obyčejná VGA karta. Doporučuji alespoň kartu pro patici AGP s minimální grafickou pamětí 64MB. To by mělo být dostačující pro naše hry.

V mém případě jsem využil následující kartu:

 • Výrobce – ATI Technologies Inc.
 • Model – Radeon A9200SE
 • Paměť – 128MB
 • Patice – AGP 8x


MONITOR LCD

Nedílnou součástí sestavy je zobrazovací jednotka. Pro stavbu můžeme použít starší typ zobrazovací jednotky a tím je CRT monitor (dnes je na ústupu) a nebo LCD  monitor.

Mezi hlavní parametry monitoru LCD lze zařadit rozlišení v pixelech , úhlopříčku, dobu odezvy (5ms je považováno za standard), rozteč zobrazovacích bodů a pozorovací úhly.


Další podstatnou věcí je konektor pro připojení ke grafické kartě. Většina monitoru podporuje standardní konektor D-Sub (VGA). Existují monitory s možností připojení pro DVI  nebo HDMI. Samotná grafická karta však musí umožňovat připojení monitoru s konkrétním typem konektoru.

V současné době je možné na monitorech nalézt i konektory pro připojení USB zařízení, jako jsou přenosné paměti tzv. Flashky nebo konektory pro připojení sluchátek.

V mém případě jsem použil LCD monitor Philips 196VL s úhlopříčkou 18,5“ s konektorem VGA.


ZVUKOVÁ KARTA

Nechceme-li se ochudit o zvukové zážitky, pak je nutné mít v naší sestavě přítomnou zvukovou kartu. Ve většině základních desek je již zvukový čip integrován, a tudíž nám odpadá starost se sháněním zvukové karty. Ničemu však nebrání integrovanou kartu vypnout a používat vaši zvukovku v podobě přídavné karty do PCI slotu základní desky.

Většina základních desek má integrovanou zvukovou kartu, kterou poznáte podle umístěného čipu s názvem Realtek.


NAPÁJECÍ ZDROJ

Označován také jako PSU (Power Supply Unit). Jedna z mála opomíjených věcí, kterou spousta lidí podceňuje. Pro správnou funkci je nutné mít také kvalitní napájecí zdroj. Výkonnost zdroje volíme podle toho, jakou počítačovou sestavu stavíte.

Nejčastěji dnes používanými typy jsou zdroje typu ATX. V dřívější dobách existovaly typy s označením AT, které se dnes už nevyužívají. Součástí zdroje jsou konektory pro napájení základní desky a přídavných zařízení jako je napájení pro pevné disky, CD/DVD ROM, grafické karty (některé moderní karty vyžadují externí napájení).

Za hlavní parametr zdroje lze stanovit jeho účinnost a pak také, jaký výkon je schopen dodat (udávaný ve wattech).

V mé soustavě je zdroj ATX o výkonu 400W.


DOPLŇUJÍCÍ PERIFÉRIE

Abychom mohli vůbec s počítačem pracovat, pak je nutné mít k dispozici klávesnici a popřípadě i myš. Klávesnici a myš je nutné mít pouze při oživování a instalaci našeho automatu. Po odladění a oživení můžeme tyto zařízení odpojit a vše ovládat přes tlačítka a joysticky.
 

DŮLEŽITÉ: Při odpojení klávesnice a následném spuštění počítače se může objevit chyba BIOSu, která informuje, že chybí klávesnice (základní ovládací zařízení) a nelze dále pokračovat ve spuštění počítače.

Odstranit tuto chybu lze nastavením v BIOSu. Doporučuji nahlédnout do dokumentace daného výrobce BIOSu popř. výrobce základní desky, kde se tato položka nachází.

Většinou se jedná o položku nabídky „Halt On“ s volbou „No Errors“, která v případě jakékoli chybové zprávy bude pokračovat ve spuštění PC, a o to nám přeci jde.

Oproti tomu volba „All Errors“ oznamuje veškerá chybová hlášení a nepokračuje ve spuštění PC do doby, než bude závada odstraněna.


 

TIP: Pokud se vám stane, že systém nedokáže uchovat váš aktuální čas, pak na vině je zálohovací lithiová baterie uložena na základní desce.

Tato baterie slouží k zálohování nastavení BIOSu v případě, že PC odpojíte od napájení. Typ baterie nese označení CR2032 s napětím 3V (230mA).

V případě použití starší základní desky se tato chyba může pravděpodobně objevit. Baterie ve starších deskách již odsloužila a je potřeba ji vyměnit.


Pokud chceme instalovat ovladače popř. samotný systém, tak se pravděpodobně neobjedeme bez CD/DVD jednotky, ze kterých budeme spouštět instalační CD.
Další prvek, který je doporučený, ale ne nezbytně nutný je síťová karta. Ta nám umožní pracovat např. s internetem, popř. můžeme přenášet data mezi naším automatem a jiným počítačem.
Zajisté najde další prvky, které lze připojit nebo které využijete při stavbě vašeho automatu. Předchozím výčtem jsem popsal základní komponenty, bez kterých bychom náš automat nepostavili. Uvedl jsem také přesné typy, které jsou součástí mého mazlíčka.

.