Už jako malý kluk jsem chodíval na kolotoče, které každoročně přijížděly do našeho města. Nedílnou součástí těchto atrakcí byly také hrací automaty, které nemusím postarší generaci asi zvláště připomínat.

Pojízdná maringotka se spoustou bedýnek, která v sobě skrývala to „kouzelné cosi“, do kterého se házely dvoukoruny a ze kterého vycházela hudba doprovázena nejrůznějšími zvuky, čemuž se říkalo jednoduše – automaty.

Jednoho krásného dne při brouzdání na internetu jsem narazil na klony těchto hracích automatů a řekl jsem si, proč si takový automat nepostavit doma a seznámit své děti, na čem jejich tatínkové vyrůstali a s čím neodmyslitelně byly spjaty kolotoče.

Začalo pátrání po podrobnějších informací. Z českých portálů jsem se bohužel moc nedozvěděl, ale na zahraničních webech toho bylo poměrně dost. Do dnešního dne stále nacházím inspirativní informace, které by se daly využít při stavbě vlastního automatu.

I přesto, že již těmto automatům odzvonilo, najde se pár nadšenců, kteří tyto věcičky sbírají a zakládají si nemalé sbírky. V současné době je těchto skvostů velmi poskrovnu a natrefit na tento hrací automat by se dalo přirovnat k malému zázraku.

Podrobněji se zde budu zabývat tzv. MAME automatem, zkráceně MAME Cab. V základu se jedná o klasický hrací automat, ale jeho srdce je složeno z obyčejného počítače, obrazovky, potřebného programového vybavení - emulátoru her, několika ovládacích tlačítek, joysticků a dalšího vybavení, a to vše krásně ustrojené do dřevěné skříně s grafickým designem. Nebudu zde popisovat žádný konkrétní typ automatu, ale použiju svůj vlastní typ skříně.
Věřím, že spousta zájemců zde najde potřebné inspirativní informace do začátku stavby svého vlastního hracího automatu.

Cílem těchto stránek není kompletní ani detailní popis všech možných prvků, postupů a rad, ale spíše dát čtenáři základní informace, směr, ohledně zhotovení vlastního automatu. Jde v podstatě o jakýsi stavební deník popisující postup stavby vlastního automatu.

Pokud budete mít nápad, či věcnou připomínku, o kterou byste se chtěli s ostatními podělit, pak mi napište a dejte tak vědět ostatním čtenářům prostřednictví stránek. I přes svou časovou vytíženost se v případě slušného dotazu pokusím odpovědět přímo nebo prostřednictví těchto stránek.

Tak a dost povídání, letím si zahrát …Hodně úspěchu při stavbě přeje Aleš
.